Oceny pojazdow zabytkowych |
 |
 |
|
Definicję pojazdu zabytkowego podaje ustawa Prawo o ruchu drogowym. W myśl tej ustawy, pojazdem zabytkowym jest pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub ujęty w centralnej ewidencji dóbr kultury.
Jest to definicja niezbyt jasna i dla jasności należy wskazać, że pojazd zabytkowy powinien:
-
mieć co najmniej 25 lat,
-
być nieprodukowany (w modelu) od lat 15,
-
posiadać minimum 75 proc. zachowanych oryginalnych części (w tym główne podzespoły).
Pojazd poniżej 25 lat również w niektórych przypadkach może być zarejestrowany jako pojazd zabytkowy, musi jednak posiadać jedną lub kilka z ustawowo wymienionych cech, takich jak posiadanie unikalnych rozwiązań konstrukcyjnych czy jest związany z istotnymi wydarzeniami historycznymi.
Taki pojazd powinien być opisany we wniosku (Karcie Ewidencyjne)j, zgodnie ze znajdującymi się tam rubrykami. Wypełnienie takiej karty wymaga wiedzy rzeczoznawcy samochodowego o zabytku oraz staranności w nanoszeniu informacji. "Karta po wypełnieniu podlega ochronie na podstawie przepisów prawa autorskiego", a jest akceptowana przez służby konserwatorskie najczęściej wtedy. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami - decyzję o podjęciu postępowania administracyjnego i umieszczeniu karty pojazdu w rejestrze lub centralnej ewidencji dóbr kultury podejmuje lokalny Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jeden z egzemplarzy Karty jest następnie przesłany do umieszczenia w Ośrodku Dokumentacji Zabytków (00-461 Warszawa, Al. Ujazdowskie 6), a wnioskujący posiadacz pojazdu otrzymuje potwierdzenie - uwierzytelnioną kopię decyzji o wpisaniu pojazdu jako dobra kultury do centralnego rejestru lub ewidencji zabytków w Polsce.
Sporządzane oceny i opinie techniczne oraz inne dokumenty mogą zsostać wykorzystane do przedstawienia ich Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków w celu wpisania pojazdu do ewidencji zabytków oraz w Stacji Kontroli Pojazdów dla potrzeb przeprowadzanego tam badania technicznego 'pojazdu zabytkowego'. Wydawane są również opinie stwierdzające historyczny charakter pojazdu, które mogą zostać przedłożone w towarzystwach ubezpieczeniowych. W szczególności wykonywane są następujące dokumenty:
-
opinie mające na celu stwierdzenie czy pojazd spełnia kryteria 'pojazdu zabytkowego',
-
"Karty ewidencyjne zabytków ruchomych techniki", zawierające szczegółowy opis pojazdu zabytkowego wraz z dokumentacją fotograficzną. Katy, wkładki do tych kart, a także dokumentacja fotograficzna (zdjęcia analogowe) wykonywane są zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie wymaganiami,
-
oceny techniczne zawierające szczegółowe dane techniczne pojazdu zabytkowego, niezbędne do jego zarejestrowania,
-
oceny mające na celu stwierdzenie czy pojazd spełnia kryteria pojazdu unikatowego lub mającego szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji, w rozumieniu przepisów ubezpieczeniowych.
|